• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Microsoft, kaydırma çubuğunun peşinde!

Microsoft, kaydırma çubuğunun peşinde!

Patentler sayesinde firmalar, icatlarının ve fikirlerinin başkaları tarafından kopyalanmaması için lisanslayabiliyorlar. Teknoloji dünyasında popüler olan tasarım patentlerinde en son çekişme ise Microsoft ve yazılım firması Corel arasında yaşanıyor.

Microsoft, Corel'e karşı 18 Aralık'ta bir dava açmış, Corel Home Office'te Microsoft'un birkaç patentinin ihlal edildiğini ileri sürmüştü. Şikayete göre Corel, Microsoft'un arayüzlerini kopyalamıştı. Öyle ki WordPerfect'in içerisinde kullanıcıları yazılıma alıştırmaya yönelik, Word ve Excel'in görünümünü taklit eden bir "Microsoft Word/Excel modu" bulunuyordu.

Microsoft'un şikayetlerinden bir başkasında yukarıda gördüğünüz D554.140 patent nolu kaydırma arayüzünün Corel tarafından kopyalanmış olması. Bu kaydırak, dikey veya yatay yönde kaydırarak bir değer ayarlamanıza izin veriyor. Microsoft'a ait olmayan birçok programda benzer düğmelere rastlasak da Microsoft'un sahibi olduğunu iddia ettiği bu kaydırma arayüzünün solunda ve sağında düğmeler bulunuyor.