• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Facebook'da Etkili Reklam Stratejileri

Facebook'da Etkili Reklam Stratejileri

Facebook'da En Etkili Reklamları Nasıl Oluşturabilirim ?

Sosyal medya çağımızın en büyük iletişim mecralarından biri haline geldi. İnsanlar otobüste işe gider veya dönerken veya en kısa molalarda bile ellerindeki cep telefonları ile sosyal medya hesaplarını kontrol eder hale geldi. İnsanlar günde ortalama 2 saat TV seyrederken, 7 saatini bilgisayar, 3 saatini cep telefonu karşısında geçiriyor.

Ülkemizde 2017 yılı itibari ile 48 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Tabi bu rakama birden fazla üyelikler de dahil.  Sosyal medya mecraları arasında en fazla üyelikte Youtube ve Facebook öne çıkıyor. Youtube bir video platformu olduğu için Facebook, Twitter ve Instagram gibi diğer mecralara göre ön planda yer almakta.

Küçük ve Orta ölçekli işletmeler için ürün ve hizmetlerini duyurabilmek için reklam vermek çok önemli. TV, Gazete, Radyo gibi mecralarda reklam vermek çok büyük maliyetler gerektirmekte. Fakat sosyal medyada özellikle de Facebook’ta bedavaya yakın bir maliyetlerle reklam vermek mümkün. Facebook’ta reklam oluştururken bilmeniz gerekenler var. Hedef kitlenize ulaşabilmek için doğru şekilde reklam kampanyaları oluşturmalısınız. Facebook'da En Etkili Reklamları Nasıl Oluşturabilirim ? diyorsanız ya söylediklerimize kulak verin ya da bu işi bilen profesyonel bir kişi veya firmadan destek alın.

İşletmenizin hedefini belirleyin

Öncelikle ürün ve hizmetlerinizin hedef kitlesi kimdir bunu iyi belirlemeniz gerekir. Sadece kadınların ilgisini çekecek  bir ürün satıyorsanız bununla ilgili reklam verdiğinizde erkeklere bu reklamı göstermenin bir anlamı olmayacaktır. Yine reklam vermekteki amacınız ürününüzü satmak mı yoksa işletmenizi tanıtmak mı buna iyi karar vermelisiniz.

Hedef kitlenizi iyi belirleyin

Hedef kitlenizin cinsiyeti, hedef kitlenizin yaş aralığı örneğin 18-30 veya 30-55 yaş arası, yaşadıkları şehir, ilgi alanları, tahsilleri gibi bir çok seçenek etkili reklam oluşturmada dikkat etmeniz gerekenlerdendir.

Bir konu belirleyin

Facebook’ta etkili bir reklam oluşturabilmek için hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek bir konu belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir görsel ve slogan daha fazla beğenme ve paylaşma yani daha fazla etkileşim getirecektir. Bu yüzden reklam oluştururken kullanacağınız görseller çok önemlidir. Facebook size reklam oluşturma sırasında profesyonel görselleri ücretsiz olarak sunmaktadır.

Mobil uyumlu reklam oluşturun

Girişte de bahsettiğimiz gibi bugün mobil cihazlardan Facebook’a erişim daha fazla. Bundan dolayı oluşturduğunuz reklamların  mobil cihazlarda uyumlu görünmesini sağlayın. Bunun için Facebook power editörü kullanabilirsiniz.

Denemeler Yapmak

Facebook’ta etkili reklam oluşturmanın püf noktalarından biri de düşük bütçelerle bir kaç reklam kampanyası oluşturarak sonuçlarını analiz etmek ve daha sonra yüksek bütçeleri başarılı olmuş kampanyalara harcamaktır.

Basit bir dil kullanın

Reklamlarınızda kullandığınız metinler basit olmalı. Dağdağalı edebiyat metinleri her ne kadar süslü görünse de insanlar anlamadığı için hemen ekranı aşağıya kaydıracaktır. Basit ve kısa metinler kullanın. Reklam metniniz en fazla 50-60 karakter olsun.