• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Küçük İşletmeler Sosyal Medyada Neler Yapabilir?

Küçük İşletmeler Sosyal Medyada Neler Yapabilir?

•    Her şeyden önce bir işletmenin planını ve amacını belirleyerek hareket etmesi gerekir.

Sosyal medya üzerinde herhangi bir çalışma yapmadan evvel amaçlarını belirlemesi ve bu amaçların nasıl gerçekleşmesi gerektiğine dair mutlaka detaylı bir plan ışığında hareket etmelidirler. Bundan dolayı ilk adımınızı atarken sosyal medya ağlarındaki amaçlarınızı belirleyerek hareket etmelisiniz. Örneğin; ürün tanıtımı yapmak mı, daha fazla takipçiye ulaşmak mı, marka tanınırlığı arttırma mı, ürün satışı yapmak mı? Bu amaçlardan hangisi sizin paylaşımlarınıza hizmet etmektedir. Bunlar arasında sadece bir tanesini de seçebilir birden fazla amacı seçip genel bir strateji de yakalayabilirsiniz. 

•    Amacınızı belirledikten sonra sosyal medya planınızı oluşturarak yolunuza devam etmelisiniz.

Bu kısımda yapmanız gereken sosyal ağlar üzerindeki hangi mecrada nasıl bir çalışma yapabileceğinizi tespit etmektedir. Örneğin; fotoğraf ve video paylaşımı yapılan sosyal mecralarda ürün, hizmet ya da marka tanıtım görselleri paylaşabilirsiniz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak ya da profesyonel bir hizmet alarak daha iyi çalışmalar elde edebilirsiniz. Bu konuda Antalya Web Ajans'tan yardım alabilirsiniz. 

•    İçerik planınızı oluşturarak devam edin.

Küçük işletmeler, sosyal platformlarda paylaşımlarının neler olacağına dair planlı hareket etmelidir. Bu potansiyel müşterilerin gözünde onları daha profesyonel bir hale getirir. Bir plan içerisinde içerik paylaşımlarınızı yaparak bu sosyal mecralardan aldığınız geri dönüşümleri daha da arttırabilirsiniz. Bir içerik planı hangi gün hangi paylaşımları yapacağınız konusunda size yardımcı olacaktır. Ayrıca konu başlıklarınızı oluşturmanıza ve düzenli paylaşım yapmanıza da yardımcı olacaktır. Gönderilerinizde çeşitlilik olması sizi daha cazibeli kılacaktır.

•    Küçük işletmeniz için en doğru platform üzerinde çalışmalar gösterin.

Antalya Web Ajans küçük işletmelerin büyümesine yardımcı sosyal medya önerileri sunarken en çok dikkat edilmesi gereken noktanın kesinlikle en doğru sosyal mecrayı seçmeleri konusudur. Örneğin; video paylaşımı yapılan bir sosyal mecrada içerik üretemiyorsanız asla başarılı olamazsınız. Bu gönderilerinizin daha az insana ulaşması demektir. Küçük işletmelerin tüm sosyal ağlarda yer alamaya çalışmaları bundan dolayı hatalıdır. Hepsinde olalım, bulunalım derken hiçbirinde etkili sonuçlar alamamaktadırlar. Bir küçük işletmenin bir yandan işlerini yapabilmesi bir yandan içerik üretmesi zordur. İş gücü ve zaman yetersizliğinden tüm ağlara uygun gereken özeni gösteremeyebilirsiniz.  Bunun olmaması için markanızın hedef kitlesine uygun, içerik üretebileceğiniz benzer kategorilerde bir ya da birkaç sosyal platform belirlemeli ve kullanmalısınız. Aktif olmanız ve içeriklerinizin güncel olması sizi hedef kitlenize daha da yakınlaştıracaktır. 

•    Instagram ve hikâye özelliği için içerikler yapın.

Küçük işletmeler tarafından en çok kullanılan sosyal medya uygulaması Instagram olmaktadır. Instagram, birçok özelliği ile tüm dünyada en aktif ve en çok kullanıcıya sahip sosyal medya uygulamasıdır. Burada küçük işletmeler hikâye paylaşımları da yapabilmektedir. Son zamanlarda kullanıcıların en çok tercih ettiği içerik türlerinden biri kesinlikle hikâyeler olmaktadır. Hikâyeler ile farklı ve benzersiz içerik paylaşımları yapabilirsiniz. Burada takipçilerinizin içeriklerinizi daha hızlı bir şekilde görmelerini de sağlayabilirsiniz. 

Genelde zaman tünellerinde farklı kişilerin de paylaşımları olduğundan sizin paylaşımlarınızın alta kalması olacaktır. Ancak hikâyelerde zaman aralığına dikkat ederek ardı ardına paylaşımlar yapabilirsiniz. Antalya Web Ajans bu konuda farklı paylaşım fikirleri size sunabilir. Örnek ve bilgi için hemen iletişim kurabilirsiniz. 

•    Canlı yayınlar yapabilirsiniz.

Küçük işletmeler, orta ve büyük ölçekli işletmelere göre bu konuda oldukça avantajlı olmaktadır. Tüketicileri ile doğrudan iletişim kurmanıza fayda sağlayan canlı yayınlar küçük işletmeler de sıkça kullanılmaktadır. Daha samimi bir ortam kurmaya fayda sağlayan canlı yayınlarda ürünlerinizi nasıl yaptığınızı, gönderi sonuçlarınızı bile paylaşabilirsiniz. Hatta tüketicilerinizin olduğu bir canlı yayın bile açabilmeniz mümkündür. Peki, canlı yayınlarda başka neler yapabilirsiniz. Örneğin; canlı yayın üzerinde marka ve ürün ile ilgili soru cevaplar, yeni ürün tanıtımları, üretim süreçleri ve daha fazlası olabilir. 

•    Reklam bütçenizi daha iyi bir şekilde yönetin.

Küçük işletmeler için marka büyütmesi için genelde reklam yatırımları yapmamaktadır. Çünkü büyük reklam bütçeleri ayırmak bu tarz işletmelerin kazançlarına uygun olmamaktadır. Bundan dolayı reklam bütçelerini doğru ve verimli bir şekilde kullanmaya dikkat etmelidirler. Eğer küçük bir işletmeye sahipseniz ve doğru sosyal mecralarda tanıtım yapmak istiyorsanız bazı reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Örneğin; sayfalarınızın reklamını vermek için araştırmalar yapmalı en uygun fiyatları bulmalısınız. Antalya Web Ajans bu konuda etkili çalışma yöntemleri uygulayarak sizlere yardımcı olmaktadır. 

Reklamlarınızın yatırım getirisini arttırmanız ve en doğru reklam stratejileri ile hareket etmeniz reklam bütçenizi daha uzun sürede harcamanıza da yardım olur. Ayrıca reklamlardan sağlayacağınız kazancı da arttırabilecek. 

•    Son olarak video içeriklerine önem verin.

Küçük işletmelerin büyümesine yardımcı sosyal medya önerileri konusunda en son maddede yer alan içerikler de hedef kitlenize ulaşmanız için çok önemlidir. Bu tarz video ve fotoğraf gibi içeriklerden geri dönüş almak oldukça kolaydır. Günümüzde birçok küçük işletme en çok etkileşimi içerik formatlarından almaktadır. Farklı içerikler yapmak, güncel ve yaratıcı olmak bu açıdan oldukça önemlidir. Örneğin; bir gıda ürünü satışı yapıyorsanız içeriklerinizi güncel olaylara göre düzenleyebilirsiniz. Bu insanların hoşuna gidecek ve başta reklamı ve içeriği merak ederek gelen insanlar alışveriş yapma ile sizleri tanıyacaktır. Bu açıdan içeriklerin konusunda ürüne yönelik bilgiler eğlenceli bir şekilde sunulmalıdır. Birçok giyim işletmesi ürünlerini kısa dış çekimleri ile tanıtmakta ve başarılı olmaktadır. Bunun gibi birçok farklı video içeriği sizlerde oluşturabilirsiniz.


Antalya Web Ajans sizlere sosyal medya üründe etkili bir imaj yaratmak için birçok farklı fikre sahiptir. Sizlerde sosyal medyanın gücünden faydalanmak isterseniz hemen iletişim kanallarımızı kullanınız. Farklı türdeki içerikler için blok yazılarımızı takip ediniz.