• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Web siteniz İçin en İyi İçerikler Nasıl Eklenir

Web siteniz İçin en İyi İçerikler Nasıl Eklenir

Web Siteleriniz için En İyi İçerikleri nasıl oluşturabilirsiniz?

Antalya Web ajans Editör ekibinin, Web sitesi içerikleriyle ilgili makalesini sizinle paylaşıyoruz bu hafta.Makalemizin sizlere faydalı olması ve diğer makale konularımıza da bakmanız dileğiyle..

Web siteleri bir firmanın hizmet ve ürünlerini tanıttığı çevrim içi alanlardır. Ayrıca  kişisel kullanıcılar için  bloglar kendi fikirlerini dünyaya duyurmak için en iyi ortamlardandır. İşte hem firmaların web siteleri hem de kişisel kullanıcıların blogları için en iyi ve etkili içerik oluşturmak en önemli konulardan biridir. Çünkü çevrim içi pazarlama, kaliteli içerik olmaksızın imkansız bir iş olabilir. Etkili içeriği online olarak nasıl kaliteli  şekilde sağlayabiliriz, bu içeriği nasıl oluşturabiliriz? Buna yardım etmek için hangi araçlar var?  Sorularının cevabı aşağıda.

Öncelikle kaliteli içerik oluşturmak zor bir süreçtir. İçeriğiniz açık ve kısa olmalı. Ayrıca eğlenceli, göz alıcı ve bilgilendirici olmalı. Buna karşın araştırmaya dayalı ve konuyu derinlemesine anlatan bir içerik olmalı.

Harika içerik harika bir fikirle başlar.

Etkili ve yüksek kaliteli içerik oluşturmanın ilk adımı içerik hakkında beyin fırtınası ile başlar.  Bu süreç, nişinizi ve hedef kitlenizi bilerek ve takip ederek başlar . İnsanlar nişiniz hakkında ne konuşuyorlar? Tartışma forumlarında neler oluyor? Çevrim içi konularda paylaşılan ve tartışılan konular nedir? Hedef pazarınız ne tür bir bilgi arıyor?   Siz ve ekibiniz nişinizde olup bitenlere iyi bir bakış açısı kazandığında ve hedef pazarınızla ilgili içerik fikirlerini beyin fırtınası haline getirmeye artık hazırsınız.

Harika içerik fikirlerini sıralamanıza yardımcı olabilecek birkaç araç bulunmaktadır:

l  Temel fikirlerinizle alakalı anahtar kelimeleri ve kavramları araştırmanıza olanak tanıyan Google anahtar kelime planlayıcı .

l  Google Trendler , dünyanın dikkatini çeken güncel olayları, ünlüleri ve kültürel olaylarıi belirlemenize yardımcı olabilir.

l  Quora , hedef kitlenizin ilgi çeken noktalarına ilişkin bilgiler sağlayarak sizi hedef pazarınızın amacına bağlayan bir soru ve cevap sitesidir. Hedef kitlenizin sorduğu en popüler soruları ve aradıkları bilgi türlerini inceleyebilirsiniz.

l  del.icio.us, sosyal medyada ve web'de tartışılan son haberlere dayanarak yeni fikirler bulmanıza yardımcı olacak başka bir araçtır. İnternetin çevresindeki birçok ilginç bağlantıyı kontrol edebilirsiniz.

Fikirlerinizi Kesinleştirin

Yukarıda anlatılan şekilde oluşturduğunuz listenizi inceleyin ve hedef kitlenizle bağlantı kuracağından ve çok iyi hit alacağından  emin olduğunuz birkaç fikirle sınırlayın. Kitlenizin ilgi noktalarına odaklanmak ve gerçekten faydalı olmak için yeterli bir içerik olduğundan emin olun. Bu fikirler arasından, içerik parçanızı oluşturmak için bir fikir seçin. Gelecekteki içerik makaleleri için diğerlerini bir kenara kaydedin.

Fikrinizi Araştırın

Fikrinizi aldıktan sonra en son bilgileri almak için araştırmanız ve görüşünüzü destekleyen rakamlar gerekir.   Podcast'ler, haber siteleri, forumlar, dergiler, anketler, bilgi grafikleri ve videolar gibi çeşitli bilgi kaynaklarını kontrol edin.

Formatınızı Seçin

İçeriğinizi sunmak için hangi biçimi kullanmalısınız, içeriğin kendisi kadar önemli bir konudur.

Pazarlamakta olduğunuz konuya ve oluşturduğunuz içeriğin türüne bağlı olarak, içeriğinizin biçimi farklı olacaktır. Biçimin başarısı da kitlenize bağlıdır - bu nedenle bazı deneyler yapın. Videoyu tercih ediyor musunuz? Bir slayt gösterisi noktayı daha doğru bir şekilde gösterebilir mi? Belki de düz mesajlar yerine podcast yoluyla kendinizi daha net ifade edebilirsiniz.

Bazı biçimler, diğerlerinden daha fazla olasılık üretir; bu nedenle, hedef pazarınızı ve bu tür olasılıkları üretmek için en etkili biçimlerin hangisi olduğunui anlamak önemlidir.

Yapınızı Tanımlayın

İçerik parçanızda kapsamak istediğiniz önemli noktaları listeleyen bir anahat veya içerik taslağı oluşturun. 

Listeyi aldıktan sonra, noktadan noktaya en iyi içeriği sağlayacak şekilde düzenleyin.   Her noktayı destekleyen araştırma verilerinizi ve rakamlarınızı ekleyin böylece içerik parçanızı oluştururken önemli verileri unutmayın.   Yapınız, birlikte çalıştığınız format türüne göre değişir.

Son olarak: Oluşturun!

Her içeriğin hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir başlık içermesi gerekir.   Başlığın da aranabilir olması ve bir tıklamaya değmesi gerekir; çünkü viral paylaşıma neden olur . Harika bir başlığa sahip olduğunuzda, makalenizde yapmak istediğiniz her fikri veya noktayı bulmaya başlayabilirsiniz. Önemli veri noktalarını ve gerçek dünyadaki örnekleri ekleyin. Kaynaklarından alıntı yaptığınızdan emin olun. Bu, yazınızın güvenilirliğini artırır ve takipçilerinizde ve okuyucularınızda  güven duygusu oluşturur. 

Düzenleme ve Düzeltme

İçeriğinizin yazımını tamamladıktan sonra , dil bilgisi ve imla hataları içermemesi ve doğru olması için onu düzeltmeniz gerekir. Çok sayıda yazım hatası içeren bir makaleyi okumaya çalışmaktan daha kötü bir şey yoktur.  Ayrıca akıcılık ve okunabilirlik için de düzenlemeniz gerekir.

Aşağıdaki kontrol listesi ile içeriğinizi kontrol edebilirsiniz.

l  İçerik giriş, gelişme ve sonuç içeren doğru genel yapıya mı sahip?

l  Her paragraf net bir konu cümlesine sahip mi?

l  Her paragraf yalnızca tek bir ana fikri ele alıyor mu?

l  Kullandığınız sözcükler anlaşılması kolay mı?

l  Önemli terimler doğru tanımlanmış mı?

l  İçerik parçası kitlenize uygun tonda mı?

l  Cümleler kısaltılmış ve anlaşılması kolay mı?

l  Tüm kaynaklar doğru olarak gösteriliyor mu?

l  İçerik dil bilgisi olarak doğru mu?

l  Herhangi bir yazım hatası var mı?

Tamamen çevrim içi dil bilgisi ve imla denetleyicilerine güvenmemek en iyisidir, ancak kaçırmış veya göz ardı edilmiş olabilecek sorunları tanımlamanıza yardımcı olacak yararlı araçlar olabilirler.   Yazınızı doğrulamak için bir yazım denetçisi, dil bilgisi hizmeti veya yazma servisi (Google Dokümanlar) kullanmak da yardımcı olabilir.

Yukarıda verilen yöntemleri uyguladığınızda Web Siteleriniz için En İyi İçerikleri oluşturabilirsiniz.