• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Web Yazılım Terimleri

Web Yazılım Terimleri

Web Yazılımında Kullanılan Terimler

Bandwith Nedir?

Bandwith kısaca bant genişliği demektir. Sizler internette gezinti yaparken "bandwith limiti sınırı aşıldı " uyarısıyla karşılaşırsanız ziyaret ettiğiniz web sitesi için hosting firması tarafından ayrılan bant genişlik miktarının yani kotasının aşıldığını anlarsınız. Ziyaretçilerin web sitesini ziyaret ederken web sitesinin verilerini indirmeleri, içerik ve resimlere göz atmaları kotanın aşılmasına sebep olur. Bant genişliği bir diğer tabirle elektrik sayacı gibi ziyaretçilerin de sitede gezinirken belirli bir sayaç miktarını kullanmaları anlamına gelir. Web Sitesi sahibi bandwith genişliği hizmetini kendi hosting firmasından ne kadar fazla alırsa bu problemin çıkma ihtimali de o denli azalır.

Alan Adı - Domain Nedir?

Web sitenizi insanların ziyaret edebilmesine ve verilerinize ulaşılabilmelerine yarayan site adına alan adı denir.

Web sitenizin www ile başlayan bu adres sayesinde dünyanın her yerinden web browser yardımıyla sitenize erişim sağlanır. Ücretlendirilmesi yıllık veya 5/10 yıllık gibi toplu olarak da yapılabilir. alan adı ile ilgili detaylı makalemiz için Alan Adı Nedir makalemizi okuyabilirsiniz.

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım bir proje ile ilgili tüm fikirlerin toplanarak, belirli ilkeler doğrultusunda verileri düzenleme ve uygulama süreçlerinin tamamıdır. Web tasarım projesinin yayınlanarak kullanılabilir hale getirilmesinden sonra, ziyaretçilerin bir web tarayıcısı aracılığıyla erişebileceği elektronik web sitelerine dönüşür. Daha fazla detay için Web Tasarım Nedir? makalemize bakabilirsiniz.

Web Yazılım Nedir?

Web yazılım, ziyaretçilerin web sitesini gezmesine imkân sunan bir web sitesi geliştirme sistemidir. Yazılım, web sayfasını web tasarım sayfasına dönüştürme işlemini gerçekleştirmek için yardımcı programlar kullanarak gerekli HTML kodunu oluşturarak, sayfa düzeni sağlarlar. Yüksek kaliteli Web Tasarım Sayfaları oluşturmak için PHP, ASP, Javascript, Css vb. ileri düzey programlar kullanılır.

Web Hosting Nedir?

Web sitenizin tüm içeriği, resimler, yazılar, videolar v.s. barındırıldığı veri merkezine sunucu-hosting denir. Kullanmış olduğunuz hosting için , bu referansları güçlü ve ulusal bir firmadan hizmet almanız, web sitenizle ilgili sorun yaşamamak adına çok önemlidir.

CSS Nedir?

Css ; Cascada Style S: Web sitenizin Psd şeklinde grafik çizimi bittikten sonra İnternette görülebilmesi için bazı işlemlerden geçer. Css ve Html ayrılmaz bir ikilidir. Resimlerinizin, butonlarınızın, foto slider ya da galerinizin yani aklınıza gelebilecek tüm web sayfanıza ait modüllerin düzenlemesini yapan düzenleyicidir Css.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO'nun açılımı olan arama motoru optimizasyonu, arama motorları tarafından, aranılan kelimelere göre anahtar kelimelerle ilgili organik sıralamalarda yükselme işlemidir. Bu sıralamaları etkileyen unsurlar ise arama motorlarının koymuş oldukları derecelendirme sistemiyle ilgili olarak değişkenlik gösterir. Optimizasyon işlemi, sitenize trafik kalitesini artırmak için uygun şekilde kodlama ve düzenleme işlemidir. Hedefleriniz doğrultusunda optimizasyonlar yaparak web sitenizde iyileştirmeler ya da değişiklikler yapabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu, web sayfanızın kullanılabilirliğini artırır, daha fazla trafik sağlar ve büyüme hedefleri için olmazsa olmazlardan bir işlemdir. Seo konusunda yazdığımız diğer makalemiz için Antalya Seo Uzmanı makalemize bakabilirsiniz.