• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Dijital Reklamcılık Stratejileri

Dijital Reklamcılık Stratejileri

Dijital reklamlardan en iyi nasıl istifade edebilirim? 

İnternet kullanımın en yoğun olduğu son yıllarda, ürün veya hizmetlerini tanıtmak isteyen firmaların, en ucuz, en etkili ve en etkileşimli reklam türü olarak dijital reklamlar karşımıza çıkıyor. Dijital reklamlardan en iyi şekilde faydalanmak için bazı püf noktalarına dikkat etmelisiniz. Tabi dikkat edilmesi gereken püf noktaları kullanılan mecraya göre değişiklik göstermektedir.

Facebook:

Facebook kullanıcılar hakkında bir çok ayrıntılı bilginin olduğu bir platformdur. Bu nedenle reklam planlamanızı yaparken hedef kitlenizi belirleyecek bir çok kriter seçebilirsiniz. Bu kriter çeşitliliği sayesinde hedef kitlenize ulaşabilecek ve hedefi on ikiden  vuracak reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Facebook’ta o kadar farklı reklam çeşidi vardır ki, isterseniz insanların web sitenizi ziyaret etmesini sağlarsınız, isterseniz e-ticaret sitenizden alış veriş yapmaya yönlendirirsiniz,isterseniz  bir rezervasyon yapmalarını sağlarsınız.

Twitter:

Twitter’da Facebook gibi dijital reklam mecralarının en önde gelenlerindendir. Twitter’da reklam verirken takipçilerini hedef alan bir reklam kampanyası oluşturabileceğiniz gibi, belirli anahtar kelimeleri arayan kişileri hedefleyen reklamlar oluşturabilirsiniz.

Instagram:

Özellikle saat, parfümeri, tekstil ürünleri satan firmaların son yıllarda reklam vermek için sıklıkla kullandığı bir platform haline gelmiştir Instagram. Facebook’ta bir reklam kampanyası oluşturduğunuz da aynı reklamın bir Instagram hesabını olmasa bile Instagram’da gösterilmesini sağlayabilirsiniz tabi bu İnstagramdaki reklamlarınıza yazılan yorumlara cevap yazamayacağınız için pek tavsiye edilmez. Bunun yanında Facebook reklamlara ait olan bir çok özellik Instagram’ı da kapsamaktadır.

Adwords reklamları:

İnternet’in en çok kullanılan arama motoru Google’dır. İnsanlar bir ürün veya hizmetle ilgili bilgi almak istediklerinde Google’da arama yaparlar. Google aramalarında belirli anahtar kelimelerin aranması sonucunda web sitenizin veya ürünlerinizin reklamını verdiğinizde bunlar ilk sayfalarda görüntülenir. Böylelikle her ne kadar sitenizi önde çıkarmak için SEO tavsiye edilse de , SEO çalışmalarının sonuçlarının uzun vadeli görülmesinden dolayı, Google Adwords reklamları ile daha hızlı sonuçlar almış olursunuz. Ama şunu belirtelim, Google Adwors hiç bir zaman SEO’nun yerine geçecek bir seçenek olarak kabul edilmemelidir.

Youtube reklamları:

İnternet’in en çok kullanılan arama motoru Google olduğu gibi, en çok kullanılan video platformu da Youtube’dur. Yukarıda bahsettiğimiz reklam mecralarına göre biraz daha maliyetli olsa da bir TV reklamına göre bedava denecek fiyatlarla Youtube’da reklam verebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili profesyonel bir video reklamını tanıtıma çıkarabileceğiniz gibi Youtube kanalınızda paylaştığınız herhangi bir videoyu da Youtube’da tanıtabilirsiniz.

Banner reklamlar:

Sosyal medya mecraları dışında reklam verebileceğiniz mecralardan biri de çok ziyaretçisi olan blog veya web siteleridir. Bu web siteleri, sözlük siteleri, forum siteleri veya kişisel bloglar olabilir. Bu sitelerde belirli boyutlarda örneğin 300x250 piksel reklam bannerları ile ürün veya hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Gerekli kodları kullanarak reklamlarınız ne kadar gösterilmiş ne kadar tıklanmış bunu bilirsiniz. Her ne kadar bu banner reklamları Google Adwords aracılığıyla yayınlasınız ve bunu yaparken de iyi bir hedef kitle belirleseniz de, sadık ve  sizin ürününüze odaklanmış bir takipçi kitlesi olan bir web sitesine reklam vermek hem o sitelerin hayatlarını devam etmelerine hem de hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kazanç ortaklığı :

Ürün ve hizmetlerinizi pazarlarken satış ortaklığı sistemini kullanabilirsiniz. Satış ortaklığı sisteminize kayıt olan web siteleri ücretsiz olarak sizin reklamlarınızı sitelerinde yayınlanacaktır. Siz de tıklama başına veya satış başına bir ücret belirleyerek bu şekilde bir reklam döngüsü oluşturabilirsiniz. Bu sistem hem satış yapan hem de buna kaynaklık eden siteler için bir çok avantaj içermektedir.

İçerik pazarlama:

Ürün ve hizmetlerinizle ilgili kullanıcıları bilgilendiren içerikler üretmek hem web sitenizin ziyaretçi sayısını arttıracak hem de bu gelen ziyaretçilerin ürün ve hizmetlerinizi satın almalarına yol açacaktır. Son yıllarda önde gelen bir çok e-ticaret sitesinin blog açıp içerik üretmesi bunun sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Yukarıda bahsettiğimiz mecraların bir çoğunda reklam verirken bütçenize uygun rakamlarla reklam verme imkanınız olur. Bu imkanı radyo, gazete ve tv de bulamazınız. Bu nedenle bu mecralar reklam kampanyalarınızı planlarken ilk başta düşüneceğiniz platformlar olsun.