• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Grafik Tasarım: Markanızı Doğru Tanıtmanın En Etkili Yolu

Grafik Tasarım: Markanızı Doğru Tanıtmanın En Etkili Yolu

Grafik tasarım, markalaşma sürecindeki ya da yeni kurulmuş bir firmanın kendini ön plana çıkarabilmesi için en önemli araçlardan bir tanesi. Tasarım içerisinde kullanılan renkler, yazı tipleri ve kitlenin gözünde markayı imleyecek görseller, başarıya ulaşmanın anahtarları olarak görülebilir.

Grafik tasarım, genelde sadece reklam amacıyla yapılan bir uygulama gibi görülür. Çeşitli sektörlerdeki şirketlerin ya da kurum ve kuruluşların en sık düştükleri yanlış budur. Çünkü kullandığımız otomobiller, makineler, basit ev eşyaları hatta tabak – bardak gibi basit eşyalar bile tasarım aşamalarından geçerek piyasaya sürülürler ve bu ürünlerin tutunma oranlarıyla tasarımları arasında net bir ilişki vardır.

Grafik Tasarım Neden Önemlidir?

Çünkü grafik tasarım markalaşma sürecini başlatmak ve sunulan ürün ya da hizmetin özelliklerini ön plana çıkartmak için avantaj sağlamaktadır.

Çağımız insanı, farklı kanallardan sürekli fotoğraf, video ve metin akışına maruz kalmaktadır. Yollardaki reklam panoları ve çeşitli açık hava reklamcılığı kanalları, web siteleri, sosyal medya, mobil uygulamalar… liste uzar gider. Bu içeriklerin tamamı belirli bir tasarım anlayışıyla yapılır ve kullanılacakları mecraya göre farklılaşsalar da markayı hatırlatan ögeleri bir arada barındırırlar.

Söz konusu, bir markayı internetteki rekabette üst sıralara çekmekse durum çok daha zor bir hal almaktadır. Bir içeriğin, internet kullanıcılarının dikkatini çekebilmek için çok kısa bir süresi vardır. Ortalama internet kullanıcıları, bir web sitesinde kalıp kalmayacaklarına ya da bir içeriğe tıklayıp tıklamayacaklarına 0,05 saniyede karar veriyorlar.