• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Responsive Web Tasarım Nedir ?

Responsive Web Tasarım Nedir ?

Responsive web tasarım; mobil cihazlar (cep telefonu) bilgisayarlar , ve tabletlerin ekran çözünürlüğüne duyarlı , her platformda rahat bir internet gezintisi sağlayan web tasarımlarına verilen teknik bir ifadedir. Çağımızda mobil cihazlar ve tablet cihazların etkin kullanılmasıyla birlikte responsive web tasarıma olan ihtiyaç da zorunluluk haline gelmiştir.

Ülkemizde 45 milyonun üzerinde internet abonesi (Mobil operatörler dahil) bulunmaktadır. Bu kullanıcıların yarısından fazlası internete mobil ( cep telefonu ) veya tabletten girmektedir. Responsive web tasarımlar mobil ve tablet cihazlardan girildiğini anlayarak, içerisinde bulunan yazı, resim, menü ve diğer materyallerin boyutunu otomatik olarak ayarlar. Bu sayede kolay ve stabil bir kullanılabilirlik ve istediği sayfaya hızlı ulaşmasına olanak sağlamaktadır.

Çağımızda arama motorları , responsive web tasarıma daha çok önem vermeye başladı. Kolay kullanılabilen ve tüm cihazlardan erişilebilen responsive web tasarımlar seo açısından büyük değer taşımaktadır ve arama motorlarının sitenize değer vermesinde de çok önemli bir etki oluşturmaktadırlar.

Responsive web tasarımın kolaylıkları ve artıları ise kısaca şunlardır ;

- kullanım kolaylığı (Gezinti kolaylığı)

- Kolay Bakım

Responsive tasarım sayesinde her çözünürlük için ayrı bir web sitesi yaptırmaktansa, tek bir siteyle tüm cihaz çözünürlüklerine uygun bir yapıya sahip olursunuz. 

- Seo ( Arama Motoru Optimizasyonu )

Responsive web tasarım sayesinde internet sitenize değer katıp, arama motorlarının istediği yapıya kavuşmasını sağlayarsınız. Site URL yapısı aynı kalacağından arama motorları tarafından bulunmanız daha hızlı gerçekleşecektir.

- Maliyet optimizasyonu

Birden fazla site oluşturmak yerine responsive web tasarıma sahip bir siteniz olduğu için hosting, domain gibi yeni web sitesi maliyetlerini ortadan kaldırırsınız.

- Rekabet ve Markalaşma

Responsive tasarıma sahip siteniz sayesinde , rakiplerinizin bir adım önünde olur , markalaşma ve büyüme hedeflerinize daha çabuk ulaşırsınız.