• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Seo ve Web siteniz için Mükemmel Bir Araç CDN

Seo ve Web siteniz için Mükemmel Bir Araç CDN

Seo ve Web sitenizin Hızı için Mükemmel Bir Araç " CDN "

İnsanların internette geçirdiği zaman arttıkça , ziyaret edilen web sitelerinin açılma ve yüklenme hızı da bir sorun haline gelmeye başladı. yapılan araştırmalar gösteriyor ki , bir web sitesinin açılış hızı 3 saniyenin üzerindeyse ziyaretçilerin 80 % i beklemek yerine siteyi terk ediyor. Bu terkedişin en acılı arebesk filmlerinde bile işlenmediğini ve özellikle e-ticaret ve satış odaklı bir siteniz varsa, size vereceği zararı konuşmaya gerek var mı ?

Antalya Web Ajans editör ve içerik ekibimiz sizlere bugün bu konuyu ve bununla ilgili kullanabileceğiniz eşsiz bir araçtan bahsetmeyi uygun gördü. Site açılış hızınızın Seo konusunda ne kadar etkili olduğunu ve Google için site hızının önemini başka bir makale konusu yapmak üzere , şimdi esas konumuz olan CDN ve faydalarına gelelim izninizle..

CDN Nedir ?

CDN , Content Delivery Networks demektir ingilizce tabiriyle. Yanitürkçesi  “İçerik Dağıtım Ağı” anlamına gelir. Ne işe yaradığına gelince ; 

CDN, sitelerimizde kullandığımız statik dosyaları (css, js, resim video ve benzeri) farklı veri merkezleri üzerinden sunan içerik dağıtım ağıdır.

CDN Ne İşe Yarar ?

CDN altyapısı kullanan web sitelerinin daha hızlı açılmasını ve ana sunucuya daha az istek gitmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sayede, resim ve video ağırlıklı olan web sitelerinin sunucularının daha hızlı ve verimli çalışmasını sağlar. Bununla beraber en büyük artısı,web sitenize giren ziyaretçiye en yakın sunucudan dosyaları göndererek sitenizin normalden çok daha hızlı açılmasını sağlar.

CDN Nasıl Çalışır?

CDN çalışma prensibini bir örnekle açıklamak gerekirse ;

Web sitenize farklı ülkelerden giriş yapıldığını ve sizin sunucunuz Türkiye'de Antalya  şehrinde bulunmasına rağmen dosyalarınızın,Avrupa'dan’den giren kullanıcıya Avrupadan, Türkiye’den giren kullanıcıya İstanbul’dan ve yine aynı şekilde Japonya’dan giren kullanıcıya da Tokyo’dan iletildiğini düşünün. Bu sayede tüm ziyaretçiler kendilerine en yakın sunucudan dosyaları alacaktır hem de Antalya'da yer alan sunucunuz daha az istek aldığından daha çok kullanıcıya hizmet verebilecektir. 

Yine bilmeniz gereken bir nokta, CDN  ülkeler bazında fayda getirmekle birlikte, ülkenizden CDN çözümleri de oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Mesela Türkiye'de İstanbul’a yakın yerden girenlere İstanbul sunucuları, Ankara’ya yakın yerden girenlere Ankara sunucuları, İzmir’e yakın yerden girenlere de İzmir’deki sunucuların yanıt verdiği bir CDN sistemi kullanılabilir. Bir ülkedeki tüm şehirlerde sunucu bulunması şuan mümkün olmayabilir ama 2-3 şehirde bulunması bile oldukça faydalı olacaktır.

Bu makale konumuzda sizlere yine Antalya Seo ihtiyaçlarınızda kullanabileceğiniz bir araç sunmayı hedefledik. Web sitenizin Google Birinci Sayfa hedefi için bizimle ileşime geçebilir seo konusundaki şu yazımızı da okuyabilirsiniz.