• 0532 666 63 92
  • info@antalyawebajans.com

Alexa nedir önemi nedir

Alexa nedir önemi nedir

Antalya web tasarım olarak bu gün sizlere Alexa hakkında bilgi vermek ve ne işe yaradığını sizlere aktarmak istiyoruz.

Web üzerinde olam bütün web siteleri belli başlı bir takım kriterleri baz alarak sıralamaya koyan bir kuruluştur. internet sayfa sitelerinin her birini Ayrıntılı bir şekilde çözümleme ederek hem yer aldığı ülke yerine hatta bütün dünya üzerindeki derecesini ölçen bir sistem de denebilir. Alexa,  çok eski bir kuruluş olup kökü sağlam olan bir veri tabanına sahiptir. çünkü her hangi bir Web sitesi için bilgi edinmek istendiği vakit bakılan ilk ölçüm vasıtası olarak seçenek edilmektedir.

Alexa  web sitenizi değerlidirir iken sitenize giren kullanıcıların hareketini baz alır.

Bu kriterler arasında bir kişinin siteye arama motorları vasıtası ile mi girmiş yoksa adresi kullanarak mı diye bakar. Veyahut site içerisinde ne kadar sayfaya girdikleri ve o site üzerinde durdukları süreyi dikkate alıp bir çözümleme çıkarır.

Gerçekten Alexa gerçekten doğru sonuçlarımı veriyor ?

Elbette hiç bir çözümleme tam doğru isabetli sonuçlar vermez. Sonuçta Alexa da bir örnek üzerinden ilerleyerek bütün hareketler  hakkında tahminde yer alır. ama Alexa şu an için bir site yerine takriben olarak en gerçekçi verileri sunmaktadır. yani Alexa bir sitenin bir ülkede ilk 50 site içerisinde yer aldığı söylüyorsa bu büyük olasılıkla doğrudur. Televizyonda nasıl bir dizinin.

 Veyahut bir programın reytingleri göz önüne alınıp ona göre bir reklam veriliyorsa internet ortamında da Alexa özdeş işi görmektedir. yani bir internet sitesine reklam vermek isteyenler Alexa’nın verilerini baz alırlar ve buna göre o siteye reklam verirler. 

Yani bir SEO uzmanının site bünyesinde yaptığı çalışmanın ne kadar doğru olduğu Alexa’nın o site için verdiği sıralama ölçümleri ile direk ilişkilendirilir. Alexa verileri, yani ölçümleme için bünyesine aldığı bir site kapasitesi bulunmaktadır. 

O da takriben olarak 30 milyon kadar sitedir. henüz doğrusu bir site sıralama ilk 30 milyon içerisindeyse o vakit Alexa verilerine girmiş anlamına gelmektedir. Ayrı olarak ilk 1 milyona giren siteleri de bu sistem sıralar.

Sizlere Antalya web tasarım ekibi olarak doğru bilgiyi vermek ve kafanızda oluşan her türlü web konusunda oluşan soruları yok etmeye çalışmaktayız. Kafanızda takılan başka bir soru var ise bize ulaşın.